Kaj je krvni tlak?
Krvni tlak je tlak, ki se zazna na glavni arteriji (žili odvodnici) pri pretoku krvi po arterijah. Tlak, izmerjen, ko se srce skrči in požene kri po žilah, je sistolični (najvišji). Tlak, ko se srce razširi in se napolni s krvjo, pa je diastolični. Krvni tlak se meri z enoto mmHg in se nenehno spreminja. Razlikuje se glede na starost in spol, spreminja pa se lahko zaradi različnih dejavnikov: dnevnega bioritma, drže, fizičnih in psihičnih obremenitev, stresa in atmosferskih motenj.
Kaj je hipertenzija in kako jo nadzorujemo?
Hipertenzija ali visok krvni tlak je bolezen, ki je eden glavnih dejavnikov tveganja za nastanek bolezni srca in ožilja, vključno z možgansko kapjo in srčnim infarktom. Tveganje za hipertenzijo lahko zmanjšamo s spremembo življenjskega sloga. Da bi preprečili oziroma nadzorovali hipertenzijo, moramo:
- prenehati kaditi
- zmanjšati vnos soli in maščob
- vzdrževati primerno telesno težo
- poskrbeti za redno telesno aktivnost
- hoditi na redne zdravniške preglede
Zakaj meriti krvni tlak doma?
Zaradi velike razširjenosti bolezni srca in ožilja se priporoča redno merjenje krvnega tlaka. Merjenje doma svetujejo tudi zdravniki, saj je bolj zanesljivo, ker se meri v stabilnem in sproščenem okolju. Tlak je priporočljivo meriti vsak dan in si beležiti spremembe.
Klasifikacija WHO (Svetovne zdravstvene organizacije) in odkloni
Standard krvnega tlaka je postavila WHO in predstavlja splošno smernico. Krvni tlak se razlikuje med posamezniki in je odvisen od spola, starosti itd. Odkloni od standardov WHO so odvisni od več dejavnikov in vsakega posameznika. Krvni tlak se spreminja ob telovadbi, temperaturi okolice in je odvisen tudi od psihičnega stanja, uživanja hrane, delovanja črevesja, pogovora, pitja alkohola, kajenja itd.